top of page

est. 2011

vento yatçılık
haşim mardin

HAŞİM MARDİN

ARMATÖR & YATÇI 

1911 yılında doğdu, genç yaştan itibaren yelkenle ilgilendi, Ticaret-i bahriye makine bölümünde okudu.

 

Otuzlu yaşlarda ticaret yaptı, 40 yaşında armatör oldu. Mardin, Haran kuru yük gemileri ve Raman tankeri ile Türk armatörleri arasında ilk sıraya aldı.

Amerikan yapımı, 25 m boy ve 42 m direk uzunluğu olan Rüyam kotrası ile 1952 yılında Atlantiği geçen ilk Türk bayraklı kotra unvanını aldı.

Müteakip yıllarda Sail Training International Tall Ships race Torbay-Lisbon yarışında finiş hattını birinci geçen tekne oldu ancak handikap hesabı ile üçüncü sırayı aldı.

 

İstanbul Yelken kulübü kurucu üyeleri arasında yer aldı.54 yaşında vefat etti. 

Dr. Mithat ATABAY "Rüyası Atlantik'i Geçmekti" başlıklı yazısı ​​

Sy Rüyam Koç Müzesi Instagram

1942 yılında Fenerbahçe de doğdu, 1956 yılında babası ile Tall Ship yarışlarına katıldı.1967 yılında yüksek denizcilik okulunu bitirdi.1978 de süvari oldu, 1985’e kadar Türk ve yabancı çeşitli armatör firmalarda kaptanlık yaptı.

Uzak yola nokta koyduktan sonra Botaş tanker terminali pilotluğu yaptı.

1988-2007 yılları arasında kardeşi Uzak Yol Baş Makine Mühendisi Yusuf Mardin ile kurdukları gemi alım satım brokerliği ve yedek parça alanında faaliyet göstermek üzere Mardin Denizcilik firmasında çalıştı.

 

STFA tersanesinin 22 adet gemisinin seyir tecrübe kaptanlığını yaptı.

Akabinde İstanbul ve Çanakkale boğazlarında kılavuz kaptanlık yaptı, 65 yaşına kadar İzmit körfezi Dekaş pilotajda pilotluk yaptı ve emekli oldu.

ÖMER MARDİN

UZAK YOL KAPTANI & PİLOT

ömer mardin

1948 senesinde İstanbul'da doğdu, 1969 senesinde YDO Makine bölümünden mezun oldu.

 

1969- 1981 seneleri arasında Türk ve yabancı bayraklı gemilerde makine zabiti ve baş mühendis olarak denizde görev yaptı.1981-1988 yılları arasında çeşitli firmalarda teknik müdür olarak çalıştı.

 

1988 senesinde Mardin Denizcilik firmasını Abisi Ömer Mardin ile birlikte kurdu ve 20 sene boyunca gemi yedek parça temini, surveyor ve gemi alım satım brokerlik alanlarında hizmet verdi ve 60 yaşında emekliye ayrıldı. Tekne ve yelkenciliğe 1977 senesinde Kaptan Kaya Demirsoy'un teşviki ile başladı usta çırak ilişkisi senelerce sürdü.

 

2006 ,2010 ve 2014 senelerinde Sail Training International yarışlarına “STS Bodrum” teknesinde yönetici olarak katıldı. Tekne ve yelkencilik hayatı devam ediyor ve Bodrum'da yaşıyor.

YUSUF MARDİN

ENSPEKTÖR & GEMİ ALIM SATIM BROKERİ

yusuf mardin

1983 yılında İstanbul'da doğdu, yatçılık ile ilkokul yıllarında amcası Yusuf Mardin’in teknesinde tanıştı. Bu tutkusunu İstanbul Yelken Kulübünde optimist ve kadet sınıflarında faaliyet göstererek devam ettirdi.

2006 ve 2010 yıllarında STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisi ile Sail Training International Tall ship yarışlarına katılan Engin Mardin  Pirat sınıfında da faaliyet gösterdi.  2001 yılında Yakın Doğu Üniversitesi güverte bölümüne girmesi ile başlayan yüksek  öğrenim hayatı ise 2007 yılında Bilgi Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olması ile son buldu. Ardından yine köklerine paralel bir yol izleyerek istikametini denizciliğe çevirdi, İstanbul Denizcilik ve Eksperlik bürosunun temsilciliğini yaptığı International Register of Shipping- IRS klası surveyor asistanı olarak üç yıl gemi surveylerinde çalıştı.2018 yılında Ipswich Fox's tersanesinde Practical Yacht and Small Craft Survey kursunu başarı ile bitirdi. 

2011 yılından bu yana ise Vento Yatçılık adı altında charter, brokerlik ve yat sörvey alanlarında hizmet vermeye devam etmektedir.

Resimde : 2006, Torbay.Torbay Lisbon 50. Yıl  Tall ShipYarışı öncesi Prens Philip ile seremoni. "Prens Philip,50 sene evvel sen de yarıştamıydın diye espiri yapıyor Engin Mardin'e"

ENGİN MARDİN

YACHT BROKER & SURVEYOR ASSOCIIMS

engin mardin

VENTO'NUN HİKAYESİ

Deniz tutkusuyla büyüyen 3 neslin hikayesi...

bottom of page